Религиозен кът - 8. Скинията
Свещено предание
В точният смисъл на думата, предание идва от апостолско време. Затова ІІ до ІV век се нарича "Апостолско предание". Древната църква строго пазела от непосветените обещаните "тайнства". При извършването на кръщението и Евхаристията, не присъствували външни хора и техният ред не се записвал, а се предавал устно. Това, което се запазвало в тайна, съдържало съществената страна на вярата.
През епохата на свободното тържество на Църквата в ІV век, почти цялото Предание бивало писмено отразено и до днес се съдържа в паметниците на Църквата, което представлява допълнение към Свещеното Писание. Намираме го в:
1. най-древният църковен паметник - "Правила на светите апостоли."
2. символите на вярата, на древните поместени църкви.
3. древните литургии.
4. най-древните актове относно християнските мъченици, преди да влязат в употреба сред вярващите. Били разглеждани и одобрявани от епископите и се четели на обществени събрания на християните. Също под надзора на предстоятелите на църквата. В тях виждаме изповядване на Пресветата Троица, Божество на Господа Иисуса Христа. Примери на почитание и молитва към светиите, и вяра в съзнателния живот на починалите в Христа и други верски истини.
5. древните църковни истории, особено на Евсевий Памфил, където са събрани много предания. Обредите и догмите , като канони на свещените книги на Стария и Новия завети.
6. творенията на древните отци и църквата.
Скинията на откровението
( на Свидетелството)
![]() След изхода на израилтяните от Египет на планината Синай, освен десетте Божий заповеди, Моисей получил от Бога и указания за устрояване на скинията.
Сама по себе си, тя представлява голяма шатра, която служила на Израилевите синове за богослужебни цели при техния път към обетованата земя. Скинията стои в двор от 100 по 50 лакти (ок.44 по 22) . Дворът е ограден с 60 дървени стълба, с медни подложки и сребърни кукички, на които се опъват платна от най-фин лен, наричан препреден висон. Източната страна на входа, се закрива от завеса, от синя, пурпурна и червена вълна с препреден висон. По средата в източния край е жертвеникът от акациево дърво. На всеки от ъглите си има по един рог. Вътре в него е огнището и медна решетка на половината на височината. Между жертвеника и скинията има меден умивалник върху една подложка, в който се измиват свещениците, за да не нарушат култовата чистота.
Самата скиния е от две отделения с размери: дължина 30 лакти, ширина и височина по 10 лакти.
Конструкцията и е от дълги дъски от дървото ситим, обковани с злато, които са закрепени с колчета и въжета.
Следва
Материалът изготви Петър Граматиков
Създадено: 12/03/2011 : 09:13 Коментар:
| Рубрики
Психика, природа, здраве
Кой, кога и защо?
Страница за теб - нашето бъдеще
Туй що е българско се е наше
Литература и изкуство
Историята и философите
Духовни простори
Наука за живия Бог
Нашите съдби и проблеми
Религиозен кът
Любопитно и забавно Файлов архив
От вас и за вас
Брояч
Информация
Ред. колегия:
Мария Герасова, Петър Граматиков, Иван Миленков, Емилия Казанджиева. Дизайн: Таня Темелкова |